УВАГА!!! МІННА НЕБЕЗПЕКА!!!
За статистикою, внаслідок різноманітних війн та воєнних конфліктів на території більш ніж 70 країн світу знаходиться близько 60 мільйонів мін та вибухонебезпечних предметів, в тому числі і в Україні. Щороку від них гине та травмується приблизно 26 000 людей, 80% з яких – цивільне населення. Під час збройних конфліктів в Афганістані, Іраку, В’єтнамі, Чечні до 56% втрат серед військовослужбовців це втрати від вибухонебезпечних предметів. Тому вмінню поводитись на території, забрудненій вибухонебезпечними предметами, приділяють значну увагу як цивільні, так і військові структури, що діють в постконфліктних державах.
Основні правила поведінки в небезпечному районі
Ø Ретельно навчайтесь розпізнавати міну (ВНП) або її частини;
Ø Будьте обережні на колишніх військових позиціях, контрольних дорожніх пунктах, аеродромах, місцях переправи через водні перешкоди і колишніх оборонних укріпленнях:
- якщо виявили ознаки мінного поля, попереджувальні знаки або альтернативне маркування, помітили: нагромадження каміння, дерев’яні палки, різнокольорові стрічки та ін.;
- якщо помітили кістки або скелети тварин, що залишились на місцевості;
- якщо помітили необроблені ділянки землі, порушену рослинність або шар ґрунту;
- якщо помітили на місцевості низькі кілки, електричні дроти або розтяжки;
- якщо помітили на місцевості демаскуючі ознаки встановлення мін: коробки, укупорку, дроти, чеки, пластикові кришки, огороджені ділянки на місцевості тощо.
ЗАПАМ’ЯТАЙ:
«Якщо сумніваєшся – не заходь в підозрілу зону. Повернись назад!»
Основні правила пересування на місцевості, яка може бути замінована:
Ø Подумайте, чи є ця поїздка необхідною? Не розміщайтесь на нових ділянках місцевості, особливо поодинці «це небезпечно».
Ø На топографічні карти (атласи автомобільних шляхів) наносьте відомі заміновані і небезпечні маршрути. Всі зміни фіксуйте вчасно, так як обстановка постійно змінюється.
Ø Цікавтеся свіжою інформацією про заміновані землі (ділянки), розмовляйте з особовим складом груп розмінування, медичним персоналом, місцевим населенням про інциденти, пов’язані з вибухом міни.
Ø Проінформуйте весь особовий склад про типи мін, що встановлені на небезпечній ділянці місцевості, і їх наслідки при спрацюванні. Розвійте впевненість «досвіду» і «імунітету». З мінами повинні працювати тільки підготовлені особи – спеціалісти з розмінування.
Ø Перевірте комплектність обладнання і справність спорядження. Проведіть інструктаж особового складу по заходах безпеки. Визначте, хто буде надавати першу медичну допомогу в разі виникнення інциденту.
Ø Не пересувайтесь в небезпечній зоні по одному (як мінімум дві людини, два транспортних засоби).
Ø Проінформуйте відповідну особу (начальника, командира, чергового) про те, куди ви збираєтесь відлучитися і коли плануєте повернутись.
ЗАПАМ’ЯТАЙ: «Пересування наодинці або одиночним автомобілем небезпечне!»
ЗАПАМ’ЯТАЙ: «Якщо сумніваєшся – не заходь в підозрілу зону. Повернись назад!»
Основні правила пересування на небезпечній території
Ø При русі дотримуйтесь доріг з твердим покриттям. Намагайтесь рухатись по сліду іншого транспортного засобу.
Ø Будьте обережні, помітивши залишений або підірваний транспортний засіб на дорозі або узбіччі. Обережно обійдіть або об’їдьте перешкоду якомога далі від неї.
Ø Не зходьте з дороги (стежки) на узбіччя в туалет.
Ø Будьте обережними на старих дорогах. Довідуйтесь у місцевих мешканців про інциденти на цій території.
Ø Рухайтесь в колону по одному з дистанцією – 10-20 м;
Ø Не протикайте нічим землю, не тягніть нічого, особливо дріт, не торкайтеся до предметів, які знаходяться поблизу. Задайте собі питання: чому цей предмет знаходиться тут?
Ø Зберігайте пильність, будьте уважними і врятує вам життя;
Ø Якщо побачили міну, попробуйте визначити її небезпеку, не сходячи з місця. Встановіть альтернативне маркування, нанесіть всі необхідні дані на топографічну карту і обов’язково зробіть доповідь начальнику (командирові).
ЗАПАМ’ЯТАЙ: «Надмірна допитливість та цікавість в небезпечному районі призводить до смерті або каліцтва»
НЕБЕЗПЕЧНО – МІНИ!
Основні правила поведінки при зіткненні з міною або іншим ВНП в пішому порядку:
Ø При зіткненні з міною завжди будьте пильними і спостережливими – це дасть Вам можливість завчасно помітити демаскуючі ознаки небезпечного району, міни – ще до зіткнення.
Ø Якщо поряд знаходяться люди подайте команду: «МІНА!», або «СТІЙ, МІНА!». Перевірте місцевість біля своїх ніг наявність дротяних розтяжок чи інших предметів.
Ø Виявлені міни або ВНП позначте на місцевості за допомогою добре видимих альтернативних засобів маркування на відстані не ближче 10 см до них. Про місцезнаходження ВНП повідомте особовий склад і свого командира (начальника).
Ø Після пророблення суцільного проходу (стежки) вийдіть із замінованої зони (ділянки). Прохід зі сторони безпечної ділянки місцевості маркується підручним матеріалом (гілками дерев, камінням, палками встановленими навхрест, прокопаними канавами, пісчаними смугами).
ЗАПАМ’ЯТАЙ: «Всі знаки на місцевості, що викликають сумнів, необхідно розглядати як попередження про небезпеку!»
НЕБЕЗПЕЧНО – МІНИ!
Основні правила поведінки при зіткненні з міною або іншим ВНП під час руху транспортним засобом:
Ø Помітивши міну або інший ВНП зупиніть рух транспортного засобу.
Ø Заглушіть двигун для запобігання непотрібної вібрації землі.
Ø Не виходьте з транспортного засобу.
Ø Терміново по засобах зв’язку зв’яжіться з іншим транспортним засобом або з компетентною особою і повідомте про ваше місцезнаходження і виявлену небезпеку.
Ø Спокійно оцініть обстановку. Залишайтесь в машині, поки не прибуде допомога. В разі необхідності покиньте транспортний засіб, зійдіть на слід, що залишився від руху машини, і повільно рухайтесь ним в зворотному напрямку, уважно оглядаючи місцевість.
Ø Безпечна відстань під час руху людей, які залишають машину, становить 10-20 м. Рухатись необхідно в колону по одному.
Ø Колії, по яких рухався транспортний засіб, необхідно закрити і позначити підручним матеріалом.
Ø При наявності кількох людей обов’язково виставте охорону.
ЗАПАМ’ЯТАЙ: «Поспішність в небезпечній зоні не допускається!»